”Wszystkich nas łączy pasja śpiewania i śpiewanie z pasją”.
20 października 2024 odbędzie się kolejna, już XVI edycja Łódzkiej Jesieni Chóralnej. Jest nam miło poinformować, że Patronatem Honorowy nasze wydarzenie objęła Wojewoda Łódzki Pani Doroty Ryl, Marszałek Województwa Łódzkiego Pani Joanna Skrzydlewska oraz Prezydent Miasta Łodzi pani Hanna Zdanowska.
Zapraszamy miłośników śpiewu chóralnego 20 października 2024 o godzinie 16.00 do Sali Koncertowej im. Artura Rubinsteina Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łodzi. Będzie to na pewno okazja posłuchania 11 zespołów i chórów nie tylko z Łodzi ale i z województwa łódzkiego.
„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…” – tak śpiewał Jerzy Stuhr w Opolu w 1977 roku. I trzeba przyznać, że autor tej piosenki, Janusz Kofta nie pomylił się. Bo śpiew sam w sobie poprawia samopoczucie i daje ogrom radości. Bardzo często w ślad za śpiewaniem dla siebie samego idzie chęć rozwijania swojej pasji w chórze, bo przecież nie każdy może lub nie chce śpiewać solo. I wcale nie ma takiej potrzeby… wystarczy rozejrzeć się by znaleźć chóry działające w Łodzi. A śpiewając w chórze przebywamy z ludźmi dzielącymi pasję do śpiewania, wspólne próby, koncerty, wyjazdy na festiwale… to pełnoetatowe hobby. Pani Ola Wilczyńska pięknie określiła korzyści ze śpiewania w chórze: „W chórze pogłębiamy też zdolność słuchania innych. Uczymy się, że nasz głos nie jest najważniejszy, ale z drugiej strony – jeżeli go zabraknie, to chór straci harmonię. Poza tym śpiewanie w chórze rozwija pamięć, umiejętność skupienia, wystąpień publicznych i przełamuje lęk przed oceną innych ludzi”.
Kilkanaście lat temu powstał pomysł zorganizowania festiwalu Łódzka Jesień Chóralna. To synergia dla tych, którzy kochają śpiewać z tymi, którzy kochają słuchać chóralnych występów. Corocznie pod koniec października spotykają się chóry z Łodzi i rejonu łódzkiego, przedstawiając nowości repertuarowe występując na gościnnej scenie Szkoły Muzycznej w Łodzi będącej współorganizatorem wraz ze Stowarzyszeniem Śpiewaczym HARMONIA Łódzkiej Jesieni Chóralnej. Festiwal nie ma charakteru konkursu, jest pozbawiony tremy jaka towarzyszy każdej ocenie. Jest natomiast zacieśnianie przyjaźni, poznawanie repertuaru i tak istotne oswajanie się z dużą sceną.
Henryk Blacha (26 XI 1936 – 27 V 1993), legendarny chórmistrz, wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej, w Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi i pracował z wieloma zespołami w naszym mieście: zarówno zawodowymi, jak i amatorskimi, odnosząc ze wszystkimi dziesiątki sukcesów na festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Oprócz chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” profesor Blacha prowadził m.in. chóry Akademii Muzycznej w Łodzi, Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, chóry dziecięce Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia i Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, zespoły działające w Domu Kultury „Uniontex” oraz Zespół Tańca Ludowego „Harnam”.
Pamięć o Profesorze jest wciąż żywa wśród jego wychowanków, współpracowników i chórzystów. Do historii przeszło wiele dokonań artystycznych prof. Blachy, jak m.in. przygotowanie i zadyrygowanie ponad 800-osobowym chórem podczas Mszy Św. na Lublinku 13 czerwca 1987 roku, przy okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Łodzi czy koncert z okazji oddania głównego gmachu Centrum Zdrowia Matki Polki w 1988 roku.