baner baner2 baner3 baner4 baner5 baner6 baner7

Zespół Stowarzyszenia Śpiewaczego "Harmonia"

Paryż 2012r.

Asyż, lipiec 2013r.

KONCERTY PATRIOTYCZNE W WILNIE 
Wyjazd WILNO-KOWNO-PONARY-POŻAJŚCIE-TROKI-WIGRY 15-18 września 2016.
 

Wyjazd Stowarzyszenie Śpiewaczego HARMONIA

WILNO-KOWNO-PONARY-POŻAJŚCIE-TROKI-WIGRY

15-18 września 2016 roku

 

Zwiedzanie historycznych miejsc – przepełnionych do dzisiaj polskością, poznawania litewskiej kultury, spotkania z Polakami mieszkającymi na Litwie, koncerty. Nasz wyjazd był pełen wzruszeń, emocji i łez – kto kiedykolwiek zwiedzał miejsce kaźni Polaków w Pożajściu – wie o czym mowa.

W drodze do Wilna zwiedzaliśmy malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry klasztor Kamedułów. Jego historia sięga 1667r. kiedy to król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów.

Zwiedzanie Wilna - Gdziekolwiek spojrzeć, w Wilnie widać ślady polskiej arystokracji, polskich rodów, artystów, wydarzeń z polskiej i polsko-litewskiej historii. Starówka Wileńska jest wizytówką stolicy. Najstarsza część miasta na lewym brzegu Wilii jest żywą historią stolicy Litwy. Największa i najpiękniejsza starówka w Europie Środkowo-Wschodniej ze względu na swą unikatową wartość kulturową dla ludzkości w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako przykład kształtowania się miasta. Ostra Brama jest najcenniejszym skarbem Wilna z jej słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia. To właśnie on w szczególny sposób przyciąga turystów i pielgrzymów z całego świata. Klasztor Bazylianów, barokowy Zespół Uniwersytetu Wileńskiego, założony w 1769 roku cmentarz na Rossie, który jest jednym z najstarszych, najbardziej znanych i najcenniejszych cmentarzy z grobem Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mieliśmy honor uczestniczenia we mszy świętej w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu – zielonej dzielnicy Wilna oraz w Kościele Polskim św. Ducha. W obu kościołach po mszy daliśmy koncert polskich pieśni patriotycznych. Widząc łzy słuchaczy i nam udzielało się wzruszenie. Mieliśmy nieodparte wrażenie, że Polacy uczestniczący w koncercie słuchają naszych utworów z ogromną uwagą. Byliśmy zaszczyceni obecnością i podziękowaniu za przyjazd zarówno od Polaków mieszkających w Wilnie jak i od Jarosława Czubińskiego - Ambasadora Nadzwyczajnego RP w Republice Litewskiej oraz ataszat Płka Mirosława Wójcika. 

 

 

w1.jpgw2.jpgw3.jpgw5.jpgw6.jpgw7.jpgw8.jpgw9.jpgw10.jpgw11.jpgw12.jpgw13.jpgw14.jpgw15.jpgw16.jpgw17.jpgw18.jpgw19.jpgw20.jpgw21.jpg


AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.