baner2 baner3 baner4 baner5 baner6 baner7 baner8 alty soprany basy_tenory Kamil_Gruszczynski zarzd_poprawka

Paryż 2012r.

Asyż, lipiec 2013r.

Zespół Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia - luty 2023        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Alty - 2023 rok        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Soprany - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Tenory i basy - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Dyrygent - Kamil Gruszczyński        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Zarząd Stowarzyszenia Śpiewaczego HARMONIA - luty 2023      Fot. Bazyli Andrzej Szust

VIII Łódzka Jesień Chóralna im. prof. Henryka Blachy
Serdeczne podziękowania dla wszystkich chórzystów i dyrygentów.
 

Serdecznie dziękujemy!

18 października 2015 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Łodzi przy ulicy Sosnowej 9 odbyła się VIII Łódzka Jesień Chóralna im. prof. Henryka Blachy. Organizatorzy, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.  im. H. Wieniawskiego oraz Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia, serdecznie dziękują chórom i ich dyrygentom za wspaniałe występy, pełne zaangażowania i emocji. 

Ideą tego koncertu - pozbawionego aspektu konkursowej rywalizacji - jest spotkanie chórów amatorskich regionu Łódzkiego (i nie tylko) mające na celu rozpowszechnianie śpiewu chóralnego. 

Patronatem honorowym Festiwal objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Patronat Medialny: Radio Łódź. 

 

 

 

Występowali:

1. Gospodarze Łódzkiej Jesieni Chóralnej: Stowarzyszenie śpiewacze Harmonia.

Dyrygent: Jerzy Rachubiński, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Łodzi

Program:

  1. Józef Świder – Modlitwa do Bogarodzicy

  2. Józef Świder, sł. C.K. Norwid- Moja piosenka

  3. Zbigniew Raj, sł. Jan Pietrzak, oprac. Jerzy Rachubiński – Taki kraj

  4. Peter C. Lutkin – Niech Pan Wam błogosławi

2. Chór Speranza z Kutna.

Dyrygent, kierownik artystyczny, akompaniator i korepetytor chóru - Pan Cezary Górczyński

Program:

  1. MODLITWA O POKÓJ - m. Norbert Blacha, sł. Mirosława Hanusiewicz

  2. KOŁYSZŻE SIĘ KOŁYSZ - kołysanka w oprac. Cezarego Górczyńskiego

Chór "Speranza" działający przy Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie został utworzony w 2000 r. Na przestrzeni 15 lat chór na tyle rozwinął swą działalność aby na stałe wpisać się w muzyczną historię miasta Kutno.

"Speranza" stanowi chlubną wizytówkę promującą i propagującą śpiew wielogłosowy nie tylko wśród mieszkańców Kutna ale i poza jego granicami skupiając w swych szeregach zarówno młodzież jak i dorosłych, uświetniając większość najważniejszych uroczystości religijnych i patriotycznych miasta Kutno i powiatu.

3. RZGOWSKI CHÓR "CAMERATA".

Dyrygent: Izabela Kijanka

Program:

  1. muz.F.Schubert - Choć burza huczy opr. J. Powroźniak.

  2. mel.popularna - Wiązanka śląska (Karolinka + Karlik) opr. Ir.Kijanka.

RZGOWSKI CHÓR "CAMERATA" powstał jesienią 2003 roku przy GMINNYM OŚRODKU KULTURY w RZGOWIE. Założycielką , kierownikiem muzycznym i dyrygentem jest mgr Izabela Kijanka - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi.

Ten dwudziestokilkuosobowy zespół uświetnia uroczystości lokalne, zarówno świeckie, jak i kościelne. Chór koncertuje także poza terenem gminy, w sezonie letnim wyjeżdża na zgrupowania szkoleniowo - rekreacyjne.

Grupa utrzymuje kontakty artystyczne i towarzyskie z chórami naszego regionu, jest również organizatorem Koncertów Kolęd i Warsztatów Chóralnych w Rzgowie.

W repertuarze oprócz pieśni kościelnych i kolęd ( zarówno polskich jak angielskich) "CAMERATA" posiada pieśni i piosenki patriotyczne, biesiadne , okolicznościowe i inne.

4. Chór Nauczycielski.

Dyrygent: Maria Hubluk

Program:

  1. Laudate Dominum - Charles Gounod

  2. Tourdion (Quand je bois du vin clairet) - Anonim XVI w.

  3. Proč bychom se netěšili - Bedřich Smetana

Chór Nauczycielski działa przy Łódzkim Klubie Nauczyciela od roku 1953. Ma w swoim repertuarze różne rodzaje muzyki: klasyczną, dawną, sakralną, cerkiewną, ludową i rozrywkową, kompozytorów polskich i zagranicznych z różnych epok. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach oraz przeglądach chóralnych w kraju i za granicą.

Chór wydał dwie płyty CD ze swoim repertuarem - „Złote Gody” (w 2004) i „60-lecie” (w 2014) oraz płytę DVD z zapisem koncertu jubileuszowego 60-lecia chóru z udziałem zespołu Vivid Singers pod dyr. Dawida Bera.

Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym Łodzi. W 2014 roku Rada Miejska wyróżniła Chór Nauczycielski odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

Chórem dyryguje od 2009 roku Maria Hubluk, a obowiązki prezesa pełni Janina Sauter.

5. Łódzka Grupa Gospel.

Dyrygent: Sebastian Szokalski

Program:Łódzka Grupa Gospel wystąpi z projektem Furaha (suahili: radość) - warsztaty pieśni afrykańskich

  1. SOMAGUAZA, tradycyjna pieśń z RPA

  2. ULELE, tradycyjna pieśń z Kongo

  3. FATOUYO, tradycyjna pieśń z Senegalu

Łódzka Grupa Gospel została założona w 2006r. z inicjatywy Sebastiana Szokalskiego. Dzięki jego miłości do muzyki i wielkiej pasji dzielenia się nią, zaraził ideą wspólnego śpiewania grupę osób, które do dnia dzisiejszego stanowią trzon chóru. Chór wielokrotnie koncertował w Łodzi oraz w regionie łódzkim, pokazując moc muzyki gospel – jej energię, radość, siłę przekazu.

Grupa zajmuje się upowszechnianiem, szczególnie wśród młodzieży, idei braterstwa, przyjaźni ludzi i narodów, szerzeniem miłości, tolerancji, życzliwości, wdrażaniem w życie wartości. Dba o rozwój życia muzycznego, artystycznego, o doskonalenie umiejętności muzycznych, a także o czynny udział mieszkańców Łodzi w wydarzeniach kulturalnych (zwłaszcza dzieci i młodzieży).

6. TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE „LUTNIA” Z ALEKSANDROWA ŁÓDZKIEGO.

Dyrygent: Renata Banacka-Walczak

Program: Irish Blessing .Ave Verum Mozarta i Ground Gijlo

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” istnieje od 110 lat. W 2006 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni w Katowicach otrzymał trzecią nagrodę. W roku 2012 chór otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie. Od pięciu lat jest organizatorem Festiwalu Pieśni Papieskiej odbywającego się w Aleksandrowie Łódzkim. Współpracuje artystycznie z litewskim chórem „Svajone” z Kowna. Chór „Lutnia”ma na swoim koncie wiele podróży zagranicznych związanych z koncertowaniem. Dyrygentem chóru od jedenastu lat jest Renata Banacka-Walczak absolwentka wydziału dyrygentury AM w Łodzi.

7. Akademicki Chór Kameralny Społecznej Akademii Nauk

Dyrygent: Renata Banacka-Walczak

Program: Wzbrannoj wojewodie Rachmaninowa O gloriosa domina  Gorczyckiego Lux Whitaker

Akademicki Chór Kameralny Społecznej Akademii Nauk istnieje od 2005 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej, im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii 2007 roku, chór otrzymał wyróżnienie.

Na XII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w październiku 2008 roku w Rzeszowie zajął II miejsce. W grudniu 2008 r. chór został wyróżniony na prestiżowym XI Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”, zaś w listopadzie 2011 r. zajął III miejsce w kategorii Chóry Akademickie. W lutym 2012 r. zajął III miejsce na I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Gdańsku w kategorii "A" Chóry Mieszane. Na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w czerwcu 2012 roku w Rzeszowie otrzymuje wyróżnienie. 

8. Towarzystwo Śpiewacze Lutnia w Zgierzu.

Dyrygent: Patryk Kobylarczyk

Program:

  1. Zdrowaś Królewno Wyborna - Andrzej Koszewski

  2. Notre Pere - Maurice Durufle

  3. Siadoj, Maryś, na wóz - oprac T. Paciorkiewicz

Amatorski Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu, członek Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, jest jednym z najstarszych chórów w województwie łódzkim. Powstał w 1907 roku i w październiku 2007 roku obchodził jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Liczący 50 członków chór rekrutuje się z ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, których łączy zamiłowanie do muzyki i śpiewu.

Od 2000 roku Chór jest organizatorem Międzypowiatowego Festiwalu Chóralnego, którego kolejne edycje odbywają się co roku, w siedzibie Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Zgierzu.

 Od 2010 dyrygentem jest Patryk Kobylarczyk, a od 1994 roku chórowi akompaniuje Cecylia Haneewicz. Od września 2015 współpracę z chórem rozpoczął nowy dyrygent, Mariusz Lewy.