baner2 baner3 baner4 baner5 baner6 baner7 baner8 alty soprany basy_tenory Kamil_Gruszczynski zarzd_poprawka

Paryż 2012r.

Asyż, lipiec 2013r.

Zespół Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia - luty 2023        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Alty - 2023 rok        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Soprany - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Tenory i basy - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Dyrygent - Kamil Gruszczyński        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Zarząd Stowarzyszenia Śpiewaczego HARMONIA - luty 2023      Fot. Bazyli Andrzej Szust

XV Łódzka Jesień Chóralna im. prof. Henryka Blachy

 
 

  

 

 

 

  JUBILEUSZOWA

XV Łódzka Jesień Chóralna im. Prof. Henryka Blachy”

 

”Wszystkich nas łączy pasja śpiewania i śpiewanie z pasją”.

 

„Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi…” – tak śpiewał Jerzy Stuhr w Opolu w 1977 roku. I trzeba przyznać, że autor tej piosenki, Janusz Kofta nie pomylił się. Bo śpiew sam w sobie poprawia samopoczucie i daje ogrom radości. Bardzo często w ślad za śpiewaniem dla siebie samego idzie chęć rozwijania swojej pasji w chórze, bo przecież nie każdy może lub nie chce śpiewać solo. I wcale nie ma takiej potrzeby… wystarczy rozejrzeć się by znaleźć chóry działające w Łodzi. A śpiewając w chórze przebywamy z ludźmi dzielącymi pasję do śpiewania, wspólne próby, koncerty, wyjazdy na festiwale… to pełnoetatowe hobby. Pani Ola Wilczyńska pięknie określiła korzyści ze śpiewania w chórze: „W chórze pogłębiamy też zdolność słuchania innych. Uczymy się, że nasz głos nie jest najważniejszy, ale z drugiej strony – jeżeli go zabraknie, to chór straci harmonię. Poza tym śpiewanie w chórze rozwija pamięć, umiejętność skupienia, wystąpień publicznych i przełamuje lęk przed oceną innych ludzi”.

Kilkanaście lat temu powstał pomysł zorganizowania festiwalu Łódzka Jesień Chóralna. To synergia dla tych, którzy kochają śpiewać z tymi, którzy kochają słuchać chóralnych występów. Corocznie pod koniec października spotykają się chóry z Łodzi i rejonu łódzkiego, przedstawiając nowości repertuarowe występując na gościnnej scenie Szkoły Muzycznej w Łodzi będącej współorganizatorem wraz ze Stowarzyszeniem Śpiewaczym HARMONIA Łódzkiej Jesieni Chóralnej. Festiwal nie ma charakteru konkursu, jest pozbawiony tremy jaka towarzyszy każdej ocenie. Jest natomiast  zacieśnianie przyjaźni, poznawanie repertuaru i tak istotne oswajanie się z dużą sceną. 

W tym roku organizowana jest już XV Łódzka Jesień Chóralna. Każdy z zaproszonych zespołów wykona po trzy utwory a na koniec festiwalu wspólnie  - zarówno chóry jak i widownia – zostanie zaśpiewany hymn Łodzi, „Prząśniczka”. Tym samym uhonorujemy 600 lecie naszego miasta. 

XV Łódzka Jesień Chóralna odbędzie się w niedzielę 22 października o godzinie 16:00 w Sali Koncertowej im. Artura Rubinsteina Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi przy ul. Sosnowej 9. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków śpiewu chóralnego.

Wydarzenie patronatem honorowym objęła pani prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, natomiast Radio Łódź objęło patronat medialny. 

 

 

 

Koncert  XV- Łódzkiej Jesieni Chóralnej prowadziła - Maria Skoblewska.

 

Z wielką radością  chóry prezentowały przekrojowo  swój  dorobek artystyczny, tym bardziej,  że w założeniu  festiwalu nie  ma rywalizacji  i oceny jurorów.

 

Chór  HARMONIA,  gospodarz  festiwalu wystąpił  jako pierwszy, i   zaprezentował   trzy utwory:

Niech Pan wam błogosławi – muz.  Peter  C. Lutkin

Ubi Caritas  -  muz.  Ola  Glejlo

Skowronek  -  muz. K. Prosnak

Dyrygował  Kamil Gruszczyński

 

Na  estradzie  sali koncertowej,  oprócz  gospodarzy wystąpiło  sześć  innych chórów:

Chór  Żeński  EUFEME z  Łodzi - pod kierunkiem Aleksandry Orczykowskiej,

Chór  Voxellence  z Łodzi - dyrygent Kamil Gruszczyński,

Rzgowski  Chór Camerata - dyrygent Izabela Kijanka,

Chór Prawosławnej Katedry  pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi  - dyrygent Elżbieta  Weremijewicz,

 

Towarzystwo Śpiewacze Lutnia  z Aleksandrowa  Łódzkiego- dyrygent Renata Banacka – Walczak,

 

Chór Męski Dysonans  z  Kalonki - dyrygent  Kamil Gruszczyński.

 

W podziękowaniu za występ każdy z uczestniczących chórów otrzymał pamiątkową  statuetkę oraz upominek sponsorowany przez Urząd Miasta Łodzi.

Na  finał koncertu  artyści chóralni  uczcili 600 - lecie  Łodzi  wspólnie  wykonując   wspólnie  z publicznością utwór  Stanisława Moniuszki  do słów  Jana Czeczota  ”Prząśniczka”, który  jest hymnem  miasta Łodzi od 1998 r.

Publiczność skorzystała  z  warsztatu chóralnego, by nauczyć się pieśni Prząśniczka,  poprowadzonego  znakomicie  przez  dyrygenta  chóru HARMONIA -   Kamila Gruszczyńskiego. 

Po koncercie  wszyscy uczestnicy  oraz  publiczność  zostali zaproszeni na jubileuszowy  poczęstunek.

 

Z chóralnym pozdrowieniem ! Do zobaczenia za rok !!!       

 

 

profesor Henryk Blacha 

 

 

 

Henryk Blacha (26 XI 1936 – 27 V 1993), legendarny chórmistrz, wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej, w Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi i pracował z wieloma zespołami w naszym mieście: zarówno zawodowymi, jak i amatorskimi, odnosząc ze wszystkimi dziesiątki sukcesów na festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Oprócz chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” profesor Blacha prowadził m.in. chóry Akademii Muzycznej w Łodzi, Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, chóry dziecięce Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia i Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, zespoły działające w Domu Kultury „Uniontex” oraz Zespół Tańca Ludowego „Harnam”.

Pamięć o Profesorze jest wciąż żywa wśród jego wychowanków, współpracowników i chórzystów. Do historii przeszło wiele dokonań artystycznych prof. Blachy, jak m.in. przygotowanie i zadyrygowanie ponad 800-osobowym chórem podczas Mszy Św. na Lublinku 13 czerwca 1987 roku, przy okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Łodzi czy koncert z okazji oddania głównego gmachu Centrum Zdrowia Matki Polki w 1988 roku.