baner2 baner3 baner4 baner5 baner6 baner7 baner8 alty soprany basy_tenory Kamil_Gruszczynski zarzd_poprawka

Paryż 2012r.

Asyż, lipiec 2013r.

Zespół Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia - luty 2023        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Alty - 2023 rok        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Soprany - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Tenory i basy - 2023       Fot. Bazyli Andrzej Szust

Dyrygent - Kamil Gruszczyński        Fot. Bazyli Andrzej Szust

Zarząd Stowarzyszenia Śpiewaczego HARMONIA - luty 2023      Fot. Bazyli Andrzej Szust

XV Łódzka Jesień Chóralna im. prof. Henryka Blachy

 
 

  

 

  JUBILEUSZOWA

XV Łódzka Jesień Chóralna im. Prof. Henryka Blachy”

 

”Wszystkich nas łączy pasja śpiewania i śpiewanie z pasją”.

 

W imieniu Stowarzyszenia Śpiewaczego HARMONIA oraz Dyrekcji Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego mam zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w jubileuszowym Festiwalu:

 

"XV Łódzka Jesień Chóralna im. Prof. Henryka Blachy”, który odbędzie się 22-10-2023 roku o godzinie 16:00, sali koncertowej im. Artura Rubinsteina w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej przy ul. Sosnowej 9 w Łodzi.

 

Ideą tegorocznego koncertu - pozbawionego aspektu konkursowej rywalizacji - jest spotkanie chórów amatorskich regionu Łódzkiego, mające na celu rozpowszechnianie śpiewu chóralnego. W tym wyjątkowym roku, w którym Łódź obchodzi 600-lecie istnienia chcemy wspólnie z wszystkimi chórami na zakończenie festiwalu wykonać hymn Łodzi – Prząśniczkę.

 

            

profesor Henryk Blacha 

 

 

 

Henryk Blacha (26 XI 1936 – 27 V 1993), legendarny chórmistrz, wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej, w Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi i pracował z wieloma zespołami w naszym mieście: zarówno zawodowymi, jak i amatorskimi, odnosząc ze wszystkimi dziesiątki sukcesów na festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Oprócz chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” profesor Blacha prowadził m.in. chóry Akademii Muzycznej w Łodzi, Chór Akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, chóry dziecięce Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia i Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, zespoły działające w Domu Kultury „Uniontex” oraz Zespół Tańca Ludowego „Harnam”.

Pamięć o Profesorze jest wciąż żywa wśród jego wychowanków, współpracowników i chórzystów. Do historii przeszło wiele dokonań artystycznych prof. Blachy, jak m.in. przygotowanie i zadyrygowanie ponad 800-osobowym chórem podczas Mszy Św. na Lublinku 13 czerwca 1987 roku, przy okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Łodzi czy koncert z okazji oddania głównego gmachu Centrum Zdrowia Matki Polki w 1988 roku.